Anne Babalar Buraya

5 KARLI BİLGİ

Kar ne renktir?

"Beyaaaz!" diye bağırdığını duyar gibiyiz. Peki ya gözlerimiz bizi yanıltıyorsa?

Aslında kar da kendisini oluşturan buz kristalleri gibi renksiz. Ama yarı saydam. Yani saydam bir cam gibi ışığın içinden geçmesine izin vermiyor. İşte bu yüzden içinde hapsolan ışık, karları beyaz olarak görmemize neden oluyor.

Kar, çevredeki sesleri arttırıp azaltabilir mi?

Evet, yeni yağmış, henüz sertleşmemiş kar, ses dalgalarını emer. Bu da ortamın daha sessiz olmasına neden olur.

Buzlaşmış kar ise ses dalgalarını direkt olarak yansıttığı için ortamın olduğundan daha gürültülü olmasına yol açar.

Peki, sana daha ilginç bir şeyden bahsedeyim mi?

Antarktika'daki sert ve yassı kar, ses dalgalarını inanılmaz biçimde yansıtma özelliğine sahip. Bazı araştırmacılara göre, bu sayede aralarında bir buçuk kilometre mesafe olan insanlar bile birbirlerini duyabiliyorlar.

Karla sadece insanlar mı oynar?

Hayır. Köpekler, ayılar ve pandalar gibi birçok hayvan da karlarda yuvarlanmayı, oynamayı çok sever. "Kar maymunu" olarak adlandırılan Japon makak maymunları ise daha fazlasını yapıyor! Bu maymunlar, yılın ilk karı yağarken hayran hayran seyredip sonrasındaysa tıpkı bizim gibi kartopu savaşı yapıyorlar.

Kar, nasıl sıcak tutar?

Kar taneleri, %90-95 oranında hava içerir. Bu hava boşluğu, onları muhteşem bir ısı yalıtkanına dönüştürür. Bu özellikten faydalanan bazı hayvanlar, kış uykusuna yatarken kar altında oyuk açar. Eskimoların, iglo evlerini sıkıştırılmış kar külçelerinden inşa etmelerinin nedeni de tam olarak budur. Vücut ısısıyla ısınan bu evlerin içindeki sıcaklık dışarıdan yüz derece daha sıcak olabilir. Yüz derece daha sıcak demişken yanlış anlaşılmasın. Kutuplarda sıcaklık -98 dereceye kadar düşebilir! 😲

Bağırarak çığ düşürebilir misin?

Hayır. Film sahnelerinde görebileceğin bu durum aslında pek de mümkün değil. Bir kayakçının buz üzerine attığı bir adımın çığ düşürme ihtimali, gürültüyle çığ düşürme ihtimalinden fazla.