Anne Babalar Buraya

SOĞUKTAN KIRILAN REKORLAR

Her yer karla kaplanınca ne yaparsın? Kar kelebeği mi, kartopu savaşı mı?

Bakalım bu konudaki rekorlar nerede, ne zaman kaydedilmiş:)

🐧2011'de Kanada' da 20.022 kişi 130 farklı yerde, aynı anda kar kelebeği yaparak rekorlar kitabına girmeye hak kazandı.

☄Peki ya en kalabalık kartopu savaşı?

12 Ocak 2013'te dünyanın en kalabalık kartopu savaşı Amerika'da gerçekleşti. Tam 5834 oyuncunun bu oyundaki kartoplarını ve yağan kar miktarını düşünsene!

❄Guinness Rekorlar kitabında kayda geçmiş en büyük kar tanesi, 1887 yılında Amerika'da görüldü. Bu kar tanesi, yaklaşık 38 santimetreydi.

📸Bir kar kristalinin fotoğrafı ilk kez, "Kar Tanesi" lakaplı Wilson Bentley tarafından 1885 yılında çekildi. Bentley, bir mikroskoba bağladığı körüklü kamerasıyla 5 binden fazla kar kristalinin fotoğrafını çekti.

☃Şimdi biraz da yakınımıza bakalım.

3 Mart 1987 günü İstanbul'da olağanüstü bir kar fırtınası yaşandı.

İstanbullular, -4 derece ve bembeyaz bir güne uyandılar. Herkes 30 cm karda işine, okuluna gitmeye çalışırken sabah 10'da yeni bir kar dalgası daha gelince bir günlük tatil ilan edildi. Günün ilerleyen saatlerinde, 60 santimetreyi bulan karda evlerine dönmeye çalışan insanlar unutulmaz bir gün yaşadı. İlerleyen günlerde ise kar tatili 10 gün daha uzatıldı. Çünkü kar kalınlığı 1,5 metreyi buldu, hayat adeta durdu!

⛄Kardan bu kadar bahsedip kardan adama değinmemek olmaz.

Dünyanın gelmiş geçmiş en uzun kardan adamı 2008 Şubatı'nda Amerika'da yapıldı. Yapımı bir ay kadar süren kardan adam, 37 metre uzunluğunda ve 6 ton ağırlığındaydı. Ayrıca, kardan adam deyip duruyoruz ama bu kardan adama "Olympia Kardan Kadın" adını vermişler.