Anne Babalar Buraya

YENİLENEN HARİKALAR

Eski 7 harikadan sadece 1 tanesi günümüze ulaşabildiği için İsviçreli bir kuruluş "yeni" 7 harika seçmek istedi. 2000 yılında, internet üzerinden herkese açık bir anket başlattı. 6 yıl sonra, 7.7.7 tarihinde "yeni yedi" açıklandı.

UNESCO bu yeni listeyi kişisel görüşlere göre seçildiği için kabul etmese de bu yeni liste birçok insan tarafından benimsendi.

İşte bu ankete katılan insanların tercihleriyle seçilen "yeni" 7 dünya harikası!

1 – Machu Picchu / Peru

Bulutlar arasında bir şehir hayal et! İşte burası tam da öyle bir yer.

2430 metre yükseklikte olan bu şehir, İnka halkı tarafından And Dağları'ndan birinin zirvesinde inşa edilmiş. Ama ne yazık ki şehrin inşası tamamlandıktan kısa süre sonra çiçek hastalığı salgını nedeniyle şehri terk etmek zorunda kalmışlar.

Dağların ve bulutların arasında saklanmış olan şehir, uzun yıllar boyunca gizemli bir şekilde yapayalnız kalmış.

Şimdilerde ise şehrin sakinleri lama ve alpakalar :)

2 – Çin Seddi / Çin Halk Cumhuriyeti

İnşaatı M.Ö. 221 yılında başlayan Çin Seddi, "Moğol" ve "Türk" boylarının saldırılarından korunmak için yapılan bir savunma duvarı.

Bu duvar o kadar uzun ki tamamını gezmek istesen birkaç şehir değiştirmen gerekir:)

Günümüze kadar sağlam kalan kısmı 2500 kilometre uzunluğunda olsa da yıkılmış kalıntılarla beraber ölçüldüğünde uzunluğu 21.196 kilometre!

❓Çin Seddi'nin uzaydan göründüğünü düşünenler var. Sence görünüyor olabilir mi?

✖Bazıları göründüğüne inansa da aslında gözükmüyor. :)

3 – Kurtarıcı İsa Heykeli / Brezilya

"Yeni" 7 harika arasında yer alan tek heykel, Kurtarıcı İsa Heykeli.

Yapımı tam 9 yıl süren heykel 1931 yılında tamamlanmış. Brezilya'nın Portekiz işgalinden kurtulmasının 100. yılını kutlamak amacıyla büyük bir törenle açılmış.

İki yana açılmış kollarının genişliği 28 metre olan heykel, bu özelliği ile dünyanın en geniş heykeli!

Rio şehrinin en güzel manzaraları, şehrin simgesi olan ve şehri kucaklayan bu heykelin yanından görünüyor olmalı.

4 – Chichen Itza / Meksika

Maya Uygarlığı'nın 900 ila 1200 yılları arasında inşa ettiği bu şehir, içinde birçok tapınağı ve yaşam alanını barındırıyor. Mesela Kale adıyla da tanınan Kukulkan Tapınağı ya da Kukulkan Piramidi gibi…

Mayalar, astronomi ve matematik alanlarına ilgi duyan bir halk oldukları için bu yapıyı astronomik bir takvim gibi tasarlamışlar.

Yapının 4 cephesi 4 mevsimi simgeliyor ve her cephesinde 91 basamak var.

Bu sayıları çarpıp (4x91=364) buna en tepedeki düzlüğü (1) de ekleyince bir yıldaki gün sayısı, (365) elde edecek şekilde inşa etmişler.

5 – Tac Mahal / Hindistan

Bir sarayı andıran bu yapı aslında, Babür İmparatorluğu hükümdarı Şah Cihan tarafından karısı Mümtaz Mahal için yaptırılmış bir anıt mezar.

Söylenenlere göre Şah Cihan, 73 metre yüksekliğinde saf mermerden yapının mermerleri arasına değerli taşların konulmasını emretmiş. Böylece günün değişik saatlerinde farklılaşan güneş ışınları yapının içinde ve dışında çeşitli ışık oyunları oluşturuyor.

Sevgi uğruna inşa edilmiş en güzel mimari yapılardan biri olan bu yapı, hem hükümdarın eşine duyduğu sevgiyi hem de imparatorluğun ihtişamını gözler önüne seriyor.

6 – Kolezyum / İtalya

Günümüz stadyumlarına ilham kaynağı olan Kolezyum, neredeyse 2000 yıldır ayakta. Aslında ilk ismi "Arena" imiş. Çünkü burası dönemin gladyatörlerinin savaştığı bir dövüş arenası.

50.000 seyirci kapasitesi olan bu koca yapının 80'den fazla da giriş kapısı var. Kolezyum ismini ise bu girişlerden birindeki heykelin adından almış.

Şimdilerde yıllar içinde atlattığı depremlerden dolayı harap vaziyette. Ayrıca insanlar tarafından taşları çalınıyor. Buna rağmen Kolezyum, hala Roma İmparatorluğu'nun en önemli sembollerinden biri olarak görülür.

7 – Petra / Ürdün

Petra şehri, Wadi Musa Kanyonu'nun ulaşılması neredeyse imkânsız olan bir noktasında, duvarlara oyularak inşa edilmiş. Bir Arap kabilesi olan Nebatilere uzun yıllar başkentlik yapmış.

Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar başkent olarak varlığını sürdüren şehir, 400'lü yıllardan sonra çeşitli sıkıntılardan dolayı gözden düşmüş ve eski ekonomik gücünü kaybetmiş.

İsviçreli bir gezgin tarafından 1812 yılında keşfedilene kadar sırlar içinde kalan bu şehir şimdilerde Ürdün'ün en çok turist alan yeri.

Ankete katılan insanlar yedi harika olarak bu 7 yeri seçmiş.

Peki sence Dünya'nın 7 harikası nedir❔

🖍Fulya Özdemir