Anne Babalar Buraya

ZARAR VERME, KULAK VER!

Son yıllarda gezegenimizdeki canlı çeşitliliği endişe verici bir hızla azalıyor. Bunun nedeni ise insanlar.

Araştırmalara göre Dünya'daki ormanların sadece %15'i bozulmadan kalabiliyor ve okyanusların yalnızca %3'ü insan baskısı altında değil.

Peki ülkemizde durum ne?

Ülkemizdeki soyu tükenme tehlikesi altında olan birkaç hayvan arkadaşımıza sorduk.

Şimdi biz susalım onlar bize anlatsın...

Bayağı vaşak

Merhaba çocuklar! Ben Bayağı Vaşak, kedigiller familyasından gelen yırtıcı bir hayvanım. Ama korkmayıın! Biz, insanlara saldırmayız. Yalnız yaşar ve geceleri ortaya çıkarız. Küçük ve orta boylu toynaklılarla, küçük memelilerle ve kuşlarla besleniriz. Böyle kendi halimizde yaşamamıza rağmen insanlar, ya kürklerimiz için ya da sadece eğlence için biz vaşakları avlarlar.

"Dünya Koruma Birliği" adında bir birlik biz bayağı vaşakları koruma altına aldı. Ayrıca Avrupa'da bizleri avlamak tamamen yasaklandı. Fakat Balkanlar ve Türkiye'de yapılan yasa dışı avcılık yüzünden sayımız çok azaldı. Bu yüzden tükenme tehlikesi altına girmiş durumdayız.

Sadece yasa dışı avlanmayla da bitmiyor ki.... Bir de Türkiye'de mart-ağustos ayları arasında avcılara bizi öldürmeleri için izin veriliyor. Bu yüzden sanırım çok kısa bir zaman sonra artık sizinle aynı ülkede yaşıyor olamayacağız.

Akdeniz foku

Selam çocuklar! Akdeniz'in berrak sularında yaşayan biz Akdeniz fokları, deniz kıyılarında yaşar, karnımızı küçük balıklarla doyururuz. Duyduğuma göre biz de "dünya çapında nesli tehlike altında bulunan türler" listesinde ilk sıralardaymışız. Üzüldüm😔 Çünkü Türkiye'nin akdeniz sahillerinde uzun yıllardır mutlu mesut yaşıyorduk. Fakat özellikle son yıllarda rahatımız gittikçe kaçıyor. İnsanlar her yere otel ve ev yapıyor. Aşırı avlanmalar ise yaşam alanlarımızın azalmasına ve deniz ekosisteminin bozulması neden oluyor.

Biz Akdeniz fokları ise yakınlarında şehirleşme olmayan, insanların kolay ulaşamadığı veya insan etkilerinden uzak kalmış mağara ve kovuklarda sessiz ve ıssız kayalık sahillerde yaşamayı tercih ederiz. Eğer böyle giderse Türkiye sahillerinde bize göre bir yer kalmayacak.😔

IUCN (Dünya Koruma Birliği) 'ne göre Dünya'da sadece 600, Türkiye sularında ise 100 civarında Akdeniz Foku arkadaşımın kaldığı tahmin ediliyormuş.

Oklu kirpi

Hey! Biz kirpiler, yırtıcı hayvanlardan korunmamızı sağlayan keskin ve sivri dikenlere sahip kemirgenleriz. Bizi çeşitli büyüklüklerde görebilirsin ama hepimizin bacakları kısadır.İşte bu yüzden de çok hızlı kaçamayız. Yok olma tehlikesi altına girmemizin nedenlerinden ikisi de tam da bununla alakalı, yangın ve otoyollar:

Ormanlarımızda yangın çıktığında hızlı koşabilen diğer hayvan arkadaşlarımız bile çok zor kaçabiliyor. Biz ise bacaklarımız kısacık olduğu için çoğu zaman kaçamıyoruz. 😥

Bazen de ormanlarımızın içindeki otoyollarda karşıdan karşıya geçmeye çalışıyoruz. Ama ufak olduğumuz için araba süren insanlar bizi görmüyor ya da hızlı gittikleri için durmuyorlar.

Bu yüzden ormanlık bir alanda giderken ebeveynlerini yoldaki kirpilere dikkat etmeleri için uyarabilirsin. Özellikle de gece yolculuklarında bizi unutma❕

Çizgili sırtlan

Merhaba! Ben bir çizgili sırtlanım. İsmimdeki çizgileri kürkümde de görebilirsin.😊 Biz sırtlanlar, genellikle oyuklarda ve yalnız yaşamayı tercih ederiz. Sahiplendiğimiz bölgeye çok önem verir, bu bölgeyi savunuruz. Büyük hayvanları avlamaya gücümüz yetmez. Bu yüzden genelde diğer hayvanların avladıklarının artıklarıyla ile besleniriz. Bunun yanı sıra küçük kemiricileri, kuşları, kertenkeleleri, keçi ve koyunları da mideye indirmeyi sevdiğimiz doğrudur. Ama insanlardan korkar, zor duruma düşürülmediğimiz sürece saldırmayız.

Türkiye'de bizleri avlanmak yasak. Ayrıca ekonomik olarak kürklerimiz de değerli değil. Bunlara rağmen bazı insanlar biz sırtlanları, sadece sevmedikleri için gördükleri yerde vuruyorlar. Bu nedenle sayımız çok azaldı.

Kara akbaba

Merhaba çocuklar. Biz Anadolu'nun en büyük kuşlarındanız, ölü hayvanları yeriz. Daha çok yaşlı ağaçların bulunduğu ormanlarda yaşarız. Ama yaşam alanlarımız ormanların yok olması nedeniyle her geçen gün biz kara akbabaların sayısı azalmakta. Türkiye'de kalan sayımızın 50 civarına kadar düştüğü tahmin edilen bizlerin çok acil olarak koruma altına alınmamız gerekiyor.

🖊Fulya Özdemir