Anne Babalar Buraya

ŞİMDİ BEN NE YAPACAĞIM EVDE?

Maalesef evlerimize kapandık bu pandemi yüzünden.

"Şimdi ben ne yapacağım evde?" dediğini duyduk.

Ve evde sıkıldığında yapabileceğin 6 aktivite önerisi ile geldik. 😊

1) Yeni bir dost🌼🌱

Bir saksı, birkaç tohum ve biraz toprak ile yeni bir dost edinebilirsin.

Arkadaş olmak istediğin bitkiyi seç ve tohumunu ek (yediğin sebze ve meyvelerin çekirdeklerini de ekebilirsin😊). Arkadaşın uyanıp topraktan başını çıkardığında onunla her gün sohbet etmeyi unutma!

2) Enerjim çok, evde yer yok🎽

Evdeyken, parkta ya da dışardaki gibi koşup oynamak zor. Çünkü hem aile üyelerimizi hem de komşularımızı rahatsız etmemeliyiz. E peki enerjimizi nerede atacağız? İnternetten spor videoları izleyerek enerjini atabileceğin bir sürü sessiz spor hareketi bulabilirsin. Benden sana bir ipucu: plank hareketi.

3) Başka diyarlara yelken aç📚

Nasıl yani? Tabii ki de kitaplar sayesinde! Al eline bir kitap, okudukça seni nerelere götürecek bakalım. Beğendiğin kitapları arkadaşlarına da tavsiye etmeyi unutma. 😊

4) Mektuplaş 📧

Sevdiklerimizle görüşemediğimiz bu dönemde, eski çağlardaymış gibi mektuplaşmaya ne dersin?

Ulaşım araçlarının ve teknolojinin bu kadar gelişmediği eski zamanları düşün: internet ve telefon yok. E peki nasıl konuşacağım sevdiklerimle? Apartmanındaki ya da mahallendeki arkadaşlarına mektup yazabilir, posta kutularına ya da kapılarına bırakabilirsin.

5) Yeni bir beceri🖐

Örgü örmeyi ya da basit şekilde dikiş dikmeyi öğrenebilirsin. Hem sevdiğin bir kıyafetin yırtılırsa artık kendin tamir edebilirsin. 😊 Ayrıca örgü örerken yalnızca ellerin değil beyninin de neredeyse tamamı çalışır. Yani örgü örmek hem ellerin hem de beynin için harika bir egzersiz yöntemi.

6) Tekno iftar 🏡💻

Kalabalık iftar sofralarını hepimiz çok özlüyoruz. Ama hem kendi sağlığımız hem de sevdiklerimizin sağlığı için bu sene ayrı kalmalıyız. Peki ne yapacağız? Teknoloji ile yakınlaşabiliriz. İftar sofrasında aile büyüklerini görüntülü arayarak telefonu/bilgisayarı herkesin görüneceği bir yere sabitleyip birlikte iftar yapmayı teklif edebilirsin. 😊

🖊Fulya Özdemir