Anne Babalar Buraya

☀️MEVSİMLERDEN YAZ☀️

Merhaba! Sizlere bugün hepimizin sıcak havadan dolayı serin serin gölgeler aradığı yaz mevsiminden bahsetmek isterim.

Evveeet arkadaşlar, bir yılda kaç mevsim yaşadığımızı biliyor musunuz? Ülkemizde bir yılda dört mevsim yaşıyoruz: ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış. Her biri 3 ay süren bu mevsimlerden yaza daha yakından bakacak olursak:

☀️Yaz, yani yılın en sıcak dönemini haziran, temmuz ve ağustos aylarında yaşarız. Bu dönemde dünyamıza gelen güneş ışığı arttığı için sıcaklıklar çok oluyor. Hava çoğunlukla yağmursuz, güneşli, aydınlık ve bizleri terletecek kadar sıcak olabiliyor.

Peki, bu sıcak havanın ülkemizde ne gibi etkileri var?

Haydi, biraz da bu etkilere bakalım!

Yazın en belirgin etkilerinden biri bizi ferahlatan yaz meyveleri ve sebzeleridir.

Neler mi bunlar?

Karpuz, kavun, şeftali, kayısı, vişne, kiraz, üzüm, incir, nektarin, mor erik, karadut, böğürtlen, yeşil erik, çilek gibi lezzetli mi lezzetli tatlı mı tatlı meyvelerimiz yaz meyvesi olur.

Bakla, dolmalık biber, arpacık soğanı, domates, kabak, yeşil börülce, taze fasulye, bamya, biber, semizotu, barbunya, zencefil, patates gibi lezzet dolu sebzelerimiz de yaz sebzelerimiz olur.

Bu şahane yaz meyvelerinin olduğu bu mevsimde, gökyüzüne baktığımızda kuşların cıvıl cıvıl öttüğünü, bulutların arasında süzülerek uçtuğunu görürüz. Bu güzel havanın tadını en iyi pikniklerde çıkarırız. Ve tabii, yaz mevsimi yaklaşınca çoğumuzun yaptığı gibi yaz tatiline giderek; yazın deniz, kum, güneş üçlüsünün keyfine varırız! ☀️🌊

Yaz tatili deyince, kimler heyecanlanmaz ki!

Son olarak; uzun yaz günlerinden söz edelim:
Yazları gündüzleri çok uzun olduğundan günlerimiz dolu dolu geçer. Örneğin: bisiklete bineriz, top oynarız, parka gideriz, yürüyüş yaparız, denize gireriz gibi birçok aktivite yaparız ama ortalık hala aydıklıktır, güneş batmamıştır.

Bu sebeple çocuklar yaz hiç bitsin istemez ya!😀

Ha bir de çocuklar yazı en çok da dondurma için severler ama bazen dondurmayı fazla tüketip hasta oldukları için pişman olabiliyorlar. Biz de hatırlatmış olalım. Yaz sıcaklarında bizi ferahlatan dondurmayı ölçülü tüketmeye dikkat edelim!🍦😋😀

☀️Serin serin yaz tatilleri dileriz!☀️

🖊Öznur Rahmet