Anne Babalar Buraya

EYVAH DEPREM OLUYOR!

Merhaba arkadaşlar, sizlere bir sorumuz var! Bir gün; evde, parkta, okulda, sokakta veya bahçedeyken bir anda deprem olduğunu hissettiniz, tam o sırada ne yapardınız?

Haydi, hep beraber neler yapmamız gerektiğini öğrenelim!

Öncelikle depremi iyi tanımak ve bilmek gerekir. Unutmayalım! Deprem de kendiliğinden gelişen sel, çığ, heyelan gibi bir doğa olayıdır. Biliyorsunuz arkadaşlar, dünyamızın üzerinde birçok çatlak ve kırık var. Bunlara fay hattı denir.

Üzerinde yaşadığımız yer kabuğu aynı bizim gibi sürekli olarak hareket eder. Birbirlerini sıkıştırdıkları ve ittikleri için yer kabuğu dayanamaz ve kırılır. İşte tam o anda; evler, ağaçlar, arabalar ve çevremizde ne varsa sallanmaya başlar. Buna DEPREM denir. Tabii ki bu bizi biraz ürkütür ama deprem anında ne yapacağımızı bilirsek ürkmeden de bu süreci atlatabiliriz.😀

Haydi hep birlikte deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında yapılacaklara bakalım!

Deprem öncesinde;

📌Arkadaşlar öncelikle depreme hazırlıklı yakalanmak için hepimizin 'Afete Hazırlık Planı' olmalı ve her 6 ayda bir bu planları gözden geçirmemiz gereklidir.

📌Deprem öncesinde aile bireylerimizle oturup, depremden sonra birbirimizle buluşabileceğimiz alanları konuşmamız gerekir.

📌Binaların içerisinde olan, deprem anında tehlike oluşturup düşüp dökülecek tüm eşyaları duvara sabitlemeliyiz.

📌Elimizin altında kolayca ulaşabileceğimiz DEPREM ÇANTASI olması gerekir.

Pekii bu deprem çantasında neler bulundurmalıyız?

Haydi sayalım!

➡Bozulmayacak yiyecek, içecek gıda malzemeleri

➡Su

➡Giyecekler

➡Hijyen malzemeleri

➡Pil, kağıt, kalem, el feneri, radyo gibi diğer malzemeler…

Deprem anında;

📌Öncelikle kesinlikle panik yapmadan sakin kalmalıyız. Biliyoruz bu zor bir şey, ama eğer bu davranışı uygularsak, depremden rahatlıkla korunabiliriz.

📌Kendimize güvenli bir yer bulup hayat üçgeni dediğimiz; diz ÇÖK, başını ve enseni koruyacak şekilde KAPAN, düşmemek için sabit bir yere TUTUN pozisyonlarını sarsıntı geçene kadar uygulamalıyız.

📌Okulda veya sınıfın içerisindeysek masa altlarına girmeliyiz. Öğretmenimizin söylediklerini uygulamalıyız.

📌Bina içerisindeysek unutmamalıyız ki merdivenlere veya çıkışlara doğru kesinlikle koşmamalıyız! Tabii ki asansörleri de kullanmamalıyız.

📌Asla yüksek bir yerden aşağıya atlama fikrini aklımıza getirmemeliyiz.

📌Vee tabiii park, bahçe, orman gibi alanlarda depremi hissettiysek; toprak kayması olabilecek, taş veya kaya düşebilecek yamaç altlarında bulunmamalıyız. Böyle bir ortamda bulunuyorsak seri şekilde güvenli bir ortama geçmeliyiz.

📌Eğer deniz kıyısında hissedersek hemen uzaklaşmalıyız. Çünkü bir diğer doğal afet olan tsunami deprem sırasında denizlerde meydana geldiğinden çok büyük dalgalarla karşılaşabiliriz.

📌Kibrit, çakmak, elektrik prizleri, yanıcı maddeler gibi tehlike oluşturacak aletlerle deprem esnasında oynamamalıyız.

Herkes için önemli olan şey deprem sırasında veya sonrasında kesinlikle önemsiz yere telefonları kullanıp meşgul ETMEMELİYİZ. Yalnızca acil durum çağrıları için kullanmalıyız!

Deprem sonrasında;

📌Arkadaşlar, öncelikle kendi emniyet ve güvenliğimizden emin olmalıyız.

📌Daha sonra çevremize bakıp yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeliyiz.

📌O sırada büyüklerimizin dediklerini de dikkate almalıyız.

📌Radyo ve televizyon gibi kitle araçlarından bizlere yapılacak olan uyarıları dikkatlice dinlemeliyiz.

Pekii, yıkıntı altında mahsur kaldıysak ne mi yapmalıyız?

📌Öncelikle paniklemeden durumumuzu kontrol etmeliyiz. Böyle durumlarda sakin sakin durmak en iyi yöntemdir.

📌Eğer sesimizi kullanabiliyorsak kurtarma ekiplerine sesimizi duyurmaya çalışmalıyız. Ama unutmamalıyız ki enerjimizi çok fazla harcamamalıyız!

📌Hareket kabiliyetimiz kısıtlanmışsa çıkış için hayatımızı riske atacak hareketlere kalkışmamalıyız. Bilmeliyiz ki kurtarma ekipleri en kısa zamanda bizlere ulaşmak için çaba gösterecektir.

PEKİİ KİMDİR BU KURTAMA EKİPLERİ BİLİYOR MUSUNUZ?

"Evet" dediğinizi duyar gibiyim😀

Doğru bildiniz alo 122 AFAD!☎️ Arkadaşlar AFAD ekiplerinin bizler için amaçları; afet ve acil durumlarda gerekli çalışmaları yaparak bizlerin hayatlarına yardım edip kurtarmaktır. Bildiğiniz gibi AFAD ne yazık ki pek çok vatandaşımızın hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 Depremi'nden yıllar sonra kuruldu. 17 Ağustos depreminde verdiğimiz kayıplar gösterdi ki bu konuda bilinçli olmak hayat kurtarır. Hep beraber öğrenip çevremizdekilere anlatıp hayat kurtaralım!

Hey! Son olarak; deprem sonrası aranacak acil çağrı numaralarını bir yere not almayı da unutmayalım!

AFAD 122

İTFAİYE 110

AMBULANS 112

🖊Öznur Rahmet