Anne Babalar Buraya

MEHMET AKİF ERSOY

Başta istiklal marşımız olmak üzere, eserlerinde işlediği milli ve manevi duygular ile kalbimize dokunan usta kalem Mehmet Akif Ersoy'u tanıyor musun?

Gel birlikte tanıyalım…

Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılının Aralık ayında İstanbul'da, Fatih ilçesinin Karagümrük semtinde dünyaya geldi. Annesi Buhara (Özbekistan) kökenli Emine Şerif Hanım; babası ise Fatih Camii medresesi hocalarından Kosova doğumlu Tahir Efendi'dir. Kendisinden küçük, Nuriye adında bir de kız kardeşi vardır.

Mehmet Akif Ersoy, ilköğrenimini Fatih'te Emir Buhari Mahalle Mektebi'nde, orta öğrenimini Fatih Merkez Rüştiyesi'nde tamamladı.

Bu sırada hem babasından Arapça dersi alıyor, hem de Fatih Camisi'nde verilen Farsça derslerini takip ediyordu. Rüştiyedeki (ortaokul) eğitimi boyunca Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızca derslerinde sürekli birinci oluyordu.

İşte tam da bu yaşlarda şiire merak duymaya başlayan Mehmet Akif, edebiyatla ilgilenmeye başladı.

Rüştiyeyi bitirdikten sonra 1885'te dönemin gözde okullarından Mülkiye İdadisi'ne (lise) başladı. Fakat 1888'de babasının vefatı, 1889 yılında yaşanan büyük Fatih yangınında ise evlerinin yanması Ersoy ailesini zor durumda bıraktı. Annesi ve kız kardeşinin maddi sıkıntılar yaşamasını istemeyen Akif, öncelikle meslek sahibi olmak için Mülkiye İdadisi'ni bıraktı. Veteriner yüksekokulunda "Ziraat ve Baytar Mektebi"ne başladı.

Şiire olan ilgisi, okulun son iki yılında giderek artarken, çeşitli gazete ve dergilerde şiirleri yayımlanmaya da başladı.

1893'te mektebin baytarlık bölümünü birincilikle bitirdi. Okulu bitirdikten hemen sonra Ziraat Bakanlığı'nda veteriner müfettiş yardımcılığı görevine başlayan Mehmet Akif, 1893–1913 yılları boyunca bu alanda çeşitli görevlerde çalıştı. 1913 yılında memurluğu bırakmasının ardından edebiyata olan ilgisini şiir yazarak ve edebiyat öğretmenliği yaparak sürdürdü.

Hayatı boyunca yayımladığı eserlerini "Safahat" adlı eserinde toplayan Mehmet Akif Ersoy,

7 kitaptan oluşan bu eserine "İstiklal Marşı"nı koymayarak bu şiirini Türk Milleti'ne armağan etti.

Kurtuluş Savaşı zaferinden sonra uzunca bir süre Mısır'da yaşayan ve orada Türkçe dersleri veren usta şair, 17 Haziran 1936'da tedavi için İstanbul'a döndü. Mısır'dan hasta ve yorgun olarak dönen Ersoy, 27 Aralık 1936'da vefat etti.

İstiklal şairimizin Edirnekapı Şehitliği'nde bulunan kabri, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.